Domů Doporučujeme Kryptoměna není jen bitcoin

Kryptoměna není jen bitcoin

0 659

Elektronické peníze nebo digitální měna, i tak se nazývají kryptoměny. Můžete s nimi zaplatit ve vybraných obchodech, za služby, můžete je prodávat a kupovat nebo je využívat jako investici volných peněz. Nejznámější je bitcoin, není však jediný.

 

Rozumná investice

Zvykli jsme si na bezhotovostní platby i na to, že výplatu nevidíme, ale dostaneme ji na účet. Můžeme ale dojít do banky nebo bankomatu a své peníze si vybrat v hotovosti. To kryptoměny neumožňují, jsou jen v digitální podobě a není možné je fyzicky vybrat nebo si na ně sáhnout. Nejznámější kryptoměnou je bitcoin, který v roce 2009 ho vytvořila anonymní skupina vývojářů pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Už v roce 2011 si ho všimli odborníci a brzy i veřejnost, od té doby se jeho obliba stále zvyšuje. K úspěchům kryptoměn přispěla i krize eura, kdy lidé hledali alternativu pro své investice. Nákup bitcoinu je jednoduchý a zvládnete ho přes počítač nebo chytrý mobilní telefon opravdu za chvilku.

 

Znáte litecoin?

Bitcoin však není jedinou kryptoměnou, do které můžete investovat své peníze. Celkem je kolem 1400 druhů kryptoměn. Mezi ty starší patří také litecoin, který je na světě od roku 2011. za jeho vznikem stojí Charlie Lee, alias satoshilite, který pracoval jako zaměstnanec společnosti Google. Litecoin má za sebou několik vzestupů a pádům v současné době však patří mezi stabilní digitální měnu. U nás s ním můžete zaplatit třeba v síti prodejen Alza, oproti bitcoinu navíc s nižšími transakčními poplatky. Prodejen i například kaváren, ve kterých lze platit kryptoměnou, je stále více. Elektronické peníze se uchovávají v kryptopeněženkách, ke kterým máte přístup přes svůj počítač nebo aplikaci v mobilním telefonu. Kdykoli se tak můžete podívat na svou investici a mít ji tak stále pod kontrolou.

Kryptoměna je obecně výhodnou investicí, poslední průzkumy ukazují, že alespoň část některé z nich vlastní desítky milionů lidí a další přemýšlí nad jejich nákupem.