Domů Software MES systémy a jejich aplikace ve výrobě

MES systémy a jejich aplikace ve výrobě

0 668

MES, tedy Manufacturing Execution System, byl vytvořen pro podporu výroby a procesů souvisejících s výrobou. Jeho implementace výrazně usnadňuje každodenní provoz závodů a továren a podporuje budování efektivních firemních strategií. Jak tento systém pomáhá firmám?

Výrobní informační systémy jsou dnes nutností

V době vysokých a neustále rostoucích cen materiálů, surovin a médií i stále vyšších očekávání zákazníků ohledně kvality a doby realizace zakázky se investice do řešení, která pomáhají optimalizovat práci výrobních společností, stávají nutností.

Toto řešení je z nějakého důvodu stále oblíbenější. Systém implementace výroby MES je vnímán jako důležitý prvek vytvářející výhodu před konkurencí. Tento nástroj pomáhá snižovat výrobní náklady a přispívá ke zvýšení kvality výrobků. Umožňuje plnit očekávání zákazníků a zároveň zlepšovat klíčové ukazatele a dosahovat stanovených obchodních cílů.

Z technické stránky je systém MES IT řešením, které mapuje, monitoruje a řídí složité výrobní procesy a informační toky ve výrobní hale. Systém sleduje a shromažďuje informace v reálném čase o celém životním cyklu výroby, od vystavení objednávky až po dodání produktu. Poskytuje osobám s rozhodovací pravomocí ucelený obraz a pomáhá jim porozumět aktuální situaci ve výrobě a přijmout vhodná opatření k optimalizaci výrobního procesu. Díky tomuto řešení můžete zlepšit organizaci procesů a zvýšit zisky. Mezi klíčové oblasti, které fungují optimalizovaným způsobem díky MES, patří expedice a výroba, řízení kvality, řízení procesů, sledování výroby a genealogie, kontrola dokumentů, analýza výkonnosti, plánování provozních detailů a alokace zdrojů.

Kdy je vhodné začít používat MES systém ve výrobě?

Výrobní informační systém MES je vhodné začít používat pokud:

  • chcete získat přesné údaje o všech procesech
  • zvýšit účinnost
  • zlepšit kvalitu
  • snížit množství odpadu
  • plně využívat dostupné zdroje
  • najít příčiny neplánovaných odstávek
  • zlepšit řízení strojů a výrobní kapacity

Investici do MES systému by měla předcházet analýza současného stavu společnosti. Výrobní informační systém může mít různé stupně složitosti. Většina řešení tohoto typu dostupných na trhu je modulárních, takže si můžete vybrat variantu, která nejlépe vyhovuje potřebám vaší společnosti. Je však vhodné pamatovat na ponechání prostoru pro rozšiřování systému do budoucna – v současnosti mají systémy MES velký vývojový potenciál, takže lze časem přidávat další moduly.