Domů Software Tipy pro LaTeX: Program vlna pro Windows

Tipy pro LaTeX: Program vlna pro Windows

0 319726

Jedním ze základních typografických pravidel je, že by se neměly psát na konec řádku některé znaky samostatně. Ve většině případů jde o předložky jako "v", "z" a podobně. V sázecím systém LaTeX lze u těchto znaků docílit správného zalomení řádku tím, že spojíte daný znak s následujícím slovem nikoli normální, ale nezalomitelnou mezerou.

Nezalomitelná (někdy též tvrdá nebo pevná) mezera se do zdrojového textu v LaTeXu vloží pomocí znaku tildy. Nebo chcete-li vlnky, tento znak vypadá takto: ~. Jelikož v textu takových předložek nemusí být málo a starat se o každý konfliktní případ může být poměrně namáhavé a zdlouhavé, vznikla jedna šikovná utilita.

Tou utilitou je program Vlna, jejíž autorem je RNDr. Petr Olšák. Na oficiálních stránkách lze stáhnout pro Linux verzi 1.5. Překlad pro Windows je v tomto umístění zatím ve verzi 1.2. Já jsem tento program ve verzi pro systém Windows stáhnul z neoficiálních stránek.

Program Vlna se nemusí instalovat. Na Windows 8.0 a 8.1 nelze spustit samostatně (nekompatibilní verze systému). Naštěstí jej můžete spustit pomocí emulátoru DosBox.

 

Návod k použití programu:

  • Zkopírujte program na pevný disk. Doporučuji jej zkopírovat do složky, kde máte umístěné TEX soubory.
  • Spusťte příkazový řádek.
  • Přesuňte se do složky, kde máte program Vlna.
  • Zadejte příkaz: vlna -l -m -n *.tex

 

Najde-li program v daném umístění TEX soubory, automaticky je převede a vypíše počet změn v souborech. Přepínač -l zapíná LaTeXový mód, přepínače -m a -n zajistí, že program bude ignorovat obsah matematických prostředí a prostředí verbatim.

Namísto * můžete uvést i konkrétní název souboru, chcete-li změny provédět v rámci jednoho souboru. Nebo můžete zadat přímo konkrétní cestu (např. C:\souborytex\*.tex).

Přeji veselé vlnkování.

Žádný komentář

Okomentujte článek