Domů Mobilní technologie Recenze smartphonu ZTE Blade

Recenze smartphonu ZTE Blade

269 17411

Přináším recenzi o mobilních chytrém telefonu (smartphonu) ZTE Blade Grey-Black, který jsem nedávno měl příležitost otestovat.

 

Design a provedení

Telefon má velmi líbivý vzhled a kvalitní 3.5" TFT LCD dotykový (kapacitní) displej. Zajímavé je i semišové pogumování, díky němuž nic "nevrže" a telefon je i odolnější. Jen možná rozměry by mohly být o něco menší (i velikost displeje bych oželel) a umístění ovládacích tlačítek trochu lepší. Především tlačítko pro zapínání a zároveň rozvícení displeje je umístěno nahoře. Člověk se chce podívat na novinky (např. jestli mu někdo nepsal či nevolal) docela často. A vždycky kvůli tomu musí přehmátnout nebo použít druhou ruku ke stisknutí tohoto tlačítka.

 

Oproti některým jiným telefonům je o něco těžší, ale je to spíše o zvyku, není to nic hrozného. Na slunci se mi zdá málo čitelný displej, ale je zde možnost nastavení automatického jasu a funguje docela dobře.

 

Funkce telefonu

Telefon i za velmi atraktivní pořizovací cenu nabízí širokou škálu růzuných, ba i pokročilých funkcí. Mezi nimi nechybí Wi-Fi, multimediální přehrávač, FM rádio, GPS navigace, Wi-Fi a webový prohlížeč, budík, záznamník, diář, kalkulačka, Bluetooth 2.1, 2G/3G/EDGE/GPRS připojení a další funkce. Na telefonu běží systém Google Android 2.2 Froyo (pro někoho výhoda, pro někoho ne – můj postoj spíše neutrální). Android mě především naštval zpočátku, když se automaticky připojil přes datové přenosy (úštovaná služba). A než jsem si stačil přečíst zprávy od 02 (vyúčtování) a položku Datové přenosu v menu zrušit, byla třetina kreditu nenávratně fuč. Prý jsou ale problémy s aktualizací na novější verzi Android (to jsem zatím nezkoušela zkoušet asi ani nebudu).

 

Z Android Marketu i odjinud je možno stáhnout spoustu dalších aplikací, kterými můžete funkce telefonu rozšířit, vylepšit. Například doporučuji vylepšený budík, rychlý poznámkový blok, antivir, prohlížeč Opera Mini nebo Chrome, a další. Jen 600MHz procesor nemusí stíhat a paměť nemusí stačit na náročnější aplikace, AngryBirds počínaje. Je s tím třeba před koupí počítat.

 

Konektivita k Wi-Fi standardu 802.11 b/g je více než dobrá. Místo klasického prohlížeče ale raději používám Operu, a pro náruživí pisatelé si mohou zdarma stáhnout Facebook chat Messenger, ICQ for mobile, Badoo a další aplikace. Trochu mě zklamalo automatické otáčení (otočí se vždy, když nechci). To se dá ale naštěstí vypnout. Ale úplně mě vytváčí automatické opravy textu, které se nedají nijak vypnout. Alespoň ani po všech možných nastavení se stále vrtá do psaní a narhuje a píše blbosti.

 

Fotoaparát a video

U této kategorie záleží, co od telefonu očekáváte. Pokud očeváváte prfesionální focení a video, pak toto není telefon pro Vás. Pokud si ale vystačíte s poměrně pěknými fotkami, pokud u sebe nemáte po ruce jiný fotoaparát, nebo průměrným videem, mohu tento telefon foporučit. Nejvíce kritizované, je absence blesku i LED přisvícení. Fotoaparát má rozlišení 3.2 MPix. Na druhou stranu: Automatické ostření se povedlo celkem dobře.

 

Nabíjení a baterie

Když se budete hodně snažit – poslech muziky, jas displeje na maximum, hovory, sms, aplikace, zahlcená pamět – potom telefon se Vám podaří telefon vybít. Jelikož telefon používám málo, pouze na volání, sms a občasnou fotku, používám programy Čistič mezipaměti a Battery Calibration, mám nastavenou tmavou tapetu, minimální jas a efekty, pouštím jen důležité aplikace (jiné manuálně ukončuji ve správci aplikací) a dbám na prvotní zformátování baterie (3x úplně vybít a plně nabít), dostanu se s výdrží přes tři dny. Udávaná doba hovoru je do 240 minut, pohotovostní režim do 165 hodin. Dodávaná Li-Ion baterie má kapacitu 1250 mAh.

 

Audio

Hudební fajnšmejkři mohou nesouhlasit, ale to, že reproduktory nehrají příliš nahlas, ani v super extra kvalitě, mi vůbec nevadí. Pokud rádi posloucháte sluchátky, stačí je zapojit do klasického 3.5mm Jacku a tam už se dočkáte dobré kvality. Součástí základního vybavení je také přijímačem FM rádia a multimediálním přehráváčem. Ten si poradí i s formátem MP4. V recenzích někdo i psal o slabé slyšitelnosti hovorů protistrany, ale já jsem nic takového nezaznamenal. Jen jsem zatím nezjistil, jakým způsobem nastavit vlastní melodii na vyzvánění (hovor, sms, budík). Zkoušel jsem to tedy jen chvilku, ale nepovedlo se.

 

Slovo závěrem

Ideální telefon pro ty, kteří chtějí za nízkou pořizovací cenu získat maximum. Nevyžadují od focení a videa extra kvalitu, nechtějí pouštět příliš náročné aplikace. Nicméně by chtěli, aby telefon vypadal aspoň trošku k světu a zároveň aby obsahoval všechny základní funkce telefonu, dostačující fotoapát a funkce jako např. WiFi a GPS.

Potom budete nejspíše s tímto telefonem více než spokojeni.

269 Komentováno

Okomentujte článek