Domů Mobilní technologie Opravdu je nutné instalovat mobilní antivirus?

Opravdu je nutné instalovat mobilní antivirus?

0 908

Je pro telefony a tablety se systémem Android nezbytné instalovat antivirus? Vzhledem k tomu, kolik osobních informací váš telefon obsahuje, byste určitě měli zvážit pečlivou ochranu svého zařízení.

O nějakém viru na Android jste už určitě slyšeli, což vede k jedinému závěru – nainstalovat si antivirus určitě není špatný nápad. Čím populárnější systém Android je, tím častějším terčem se stává. Počítač vám chrání firewall brána, a ještě antivirus, takže telefonu byste rovněž měli dopřát nějakou ochranu.

 

Jak pravědpodobné je, že se vám do telefonu dostane vir?

Upřímně, pravděpodobnější je, že vám telefon někdo ukradne. Tedy aspoň pokud se počítáte mezi průměrné uživatele. Pokud však nejste příliš technicky zdatní a nedokážete odhalit hrozby, viry si vás najdou. Drtivou většinu virů si uživatelé do telefonu nainstalují vlastně sami, stáhnou si ji přímo z Google Play či jiné stránky.

Google samozřejmě škodlivé aplikace odhaluje a stahuje, ale někdy trvá, než se taková aplikace odstraní z Google Play. Mezitím už si ji stihnou nainstalovat spousty lidí.

 

I s antivirem byste se měli mít na pozoru

Dobře, tak si tedy nainstalujete mobilní antivirus a všechno bude v pořádku. Nebo ne? Hodně záleží na tom, jakou antivirovou aplikaci zvolíte. Existují jich stovky a ne všechny jsou spolehlivé. Ideální je vsadit na antivirus od nějaké známé společnosti, jako jsou Avast, AVG, McAfee, Kaspersky, Bitdefencer či Symantec.

Ani s dobrým antivirem se ovšem nepřestávejte mít na pozoru. Kontrolujte oprávnění, jež si aplikace vyžaduje při instalaci, instalujte aplikace pouze z oficiálního Google Play obchodu a pravidelně je aktualizujte. Staré verze aplikací totiž mohou obsahovat bezpečnostní chyby.

Rovněž neotevírejte podezřelé e-maily od neznámých adres, neklikejte na všechny odkazy, jež vám pošle neznámý kontakt na WhatsAppu.

 

Jak se zbavit viru?

Funguje vaše Android zařízení nějak podivně? Objevují se vám v prohlížeči podezřelé vyskakovací reklamy? Jste při otevření prohlížeče přesměrováni na nějakou zvláštní stránku, již jste si určitě nenastavili jako domovskou? Mohli jste se stát obětí malware nebo jiného viru. V takovém případě je nejsnadnější cestou obnovit telefon do továrního nastavení.

 

Antivirus tady není jen pro ochranu zařízení

Antivirové aplikace častokrát přichází s celou řadou dalších užitečných funkcí. Umožňují například na dálku zamknout odcizený telefon či z něj vymazat všechny osobní nástroje. Často poskytují i možnost zálohy nebo vyčištění telefonu. I tohle jsou důvody, proč si je nainstalovat.

Mimochodem, operační systém Android se používá i v jiných zařízeních než jen tabletech a smartphonech. Najdete ho taktéž v hodinkách či televizích. I do těch se mohou nabourat hackeři. Co s tím? Antivirus, případně zařízení vůbec nepoužívat. Náhradou za klasickou televizi může být internetová televize.

PODOBNÉ ČLÁNKY