Domů Hardware Jak zabezpečit firemní tiskárnu? 

Jak zabezpečit firemní tiskárnu? 

0 664

Tiskárny jsou jednou z častých cest, jak se dostat k vašim firemním datům, či dokonce ovládnout firemní systémy. Dnešní multifunkční tiskárny totiž komunikují napříč zařízeními, umí toho spoustu a jsou velmi jednoduché na ovládání. S tím se ale pojí i vyšší riziko případného kybernetického útoku. V článku vám vysvětlíme, jak se skrze tiskárnu mohou hackeři dostat do vaší firmy a jak tomu předcházet.

 

Proč zabezpečit firemní tiskárnu?

Možná máte pocit, že tiskárny jsou jen nevinnou součástí vašeho kancelářského vybavení a nemusí být cílem útoků jako třeba počítače či servery. Opak je ale pravdou. Pro útočníky to totiž může být ta nejsnazší cesta. 

Jeden z hlavních důvodů, proč nad zabezpečením firemní tiskárny přemýšlet, je právě ochrana důvěrných informací. Moderní multifunkční tiskárny jsou schopné ukládat, zpracovávat a tisknout velké množství dat. To pak může znamenat únik citlivých informací, jako jsou finanční záznamy, osobní údaje zákazníků nebo podnikové strategie. Nehledě na to, že tiskárna často slouží jako vstupenka do firemní sítě, což zvyšuje riziko útoků i na vaše další zařízení. V některých případech to kromě ztráty peněz a know-how může představovat i poškození pověsti vaší firmy.

Dalším důvodem zabezpečení je optimalizace nákladů na tisk. Díky zabezpečení totiž můžete implementovat pravidla a omezení týkající se tisku. Nastavit lze například počet vytisknutých stran a přístup můžete udělit pouze zaměstnancům, kteří pro výkon své práce tiskárnu skutečně potřebují. Zároveň můžete zakázat tisknout citlivé dokumenty, které by neměly uniknout ven z firmy. Díky tomu ochráníte nejen svou firmu, ale ušetříte spoustu peněz za tisk zbytečných souborů.

 

3 tipy, jak jednoduše zabezpečit svou tiskárnu

Nejjednodušším způsobem, jak docílit bezpečnosti tiskárny, je zvolit si kvalitního dodavatele, který vám zajistí nejen prodej či pronájem, ale i servis. Pokud se do zabezpečení budete pouštět sami, měly by vás zajímat tyto 3 věci.

 

  1. Způsob připojení

Každá tiskárna funguje trochu jinak. Bezdrátové tiskárny například připojíte pomocí Wi-Fi, multifunkční tiskárny můžete připojit pomocí síťového kabelu nebo USB. Existují ale i tiskárny na Bluetooth. Obecně lze říct, že připojení přes USB nebo Wi-Fi představuje asi nejmenší riziko, nicméně i tak mají hackeři šanci vaši tiskárnu úspěšně napadnout. Jak se tedy bránit?

Nehledě na způsob připojení se vyhněte slabým typům zabezpečení, což například typicky představuje otevřená síť, WEP či služba WPS. Použijte bezpečnou síťovou konfiguraci, jako je WPA2 nebo WPA3 pro Wi-Fi připojení, a zajistěte, aby tiskárna byla připojena pouze do důvěryhodného a omezeného síťového segmentu, kam nemají přístup nepovolaní uživatelé.

 

  1. Autentizace a autorizace

Nastavte autentizaci a autorizaci pro tisk. Použijte uživatelská jména a optimalizujte všechna hesla. A to tak, aby byla dostatečně silná a odolala případnému slovníkovému typu útoků, kdy útočník zkouší z připravené databáze slov různé varianty pro prolomení systému.

Zapojit můžete i metody identifikace, jako jsou čipové karty nebo biometrie. Zajistíte tak, že pouze oprávnění uživatelé budou moct využívat tiskárnu. Pro ty ostatní bude tiskárna offline. Tímto způsobem můžete sledovat a kontrolovat, kdo a co tiskne.

 

  1. Aktualizace a antivirová ochrana

Pokud je jakýkoliv program na vašich zařízeních či přímo v tiskárně zastaralý, vystavujete se riziku zranitelnosti a útoků. Veškerý software je důležité udržovat vždy aktuální, aby zůstal chráněný. V kombinaci s antivirovou ochranou můžete detekovat a odstranit potenciální hrozby. Tyto kroky vám pomohou výrazně zvýšit zabezpečení firemní tiskárny a minimalizovat riziko úniku citlivých informací nebo zneužití zařízení nepovolanými osobami.