Domů Doporučujeme Přírodní horolezecké terény v ČR – pro začátečníky i pokročilé

Přírodní horolezecké terény v ČR – pro začátečníky i pokročilé

0 837

Horolezectví u nás patří mezi velmi rozšířený sport, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Naše republika má mnoho krásných a zajištěných cest v lezeckých oblastech, které lákají naprosté začátečníky i zkušené lezce z celého světa.

Dívat se na svět z výšky poté, co překonáte sami sebe, je ta nejlepší odměna. Vyrážet na skály bez vybavení nebo alespoň minimální znalosti základních pravidel lezectví se nemusí vyplatit ani skončit dobře, je tak vždy lepší se spolehnout na již hotové cesty, které jsou bezpečné. Většina lezeckých oblastí se nachází v chráněných krajinných oblastech, kromě samotného sportovního výkonu si tak můžete užít i výlety do okolí a prohlídku přírodních i historických památek. Oblíbenou oblastí jsou Jeseníky, kam se vyplatí vyrazit na více dní. Zázemí nabídnou penziony v Jeseníkách a opravdu velký výběr lezeckých cest Hrubý i Nízký Jeseník. Pokud jedete v partě, kde se ne každý věnuje horolezectví, je v této oblasti mnoho dalších možností ke sportovnímu vyžití i odpočinku.

Nejen na Moravě, ale i v Čechách je mnoho oblastí k lezení. Ve východních Čechách nabízí mnoho variabilních cest různé obtížnosti Adršpašské skály i Broumovské stěny. Ubytování seženete v penzionech v Adršpašsko-teplických skalách, odkud můžete vyrážet nejen za horolezeckými zážitky, ale i výlety s rodinou za úchvatnými výhledy a skalními městy. Neméně známé jsou také Prachovské skály a oblast Hruboskalska, kam také můžete vyrazit za svým koníčkem. Bez ohledu na to, zda teprve začínáte a se skalami se seznamujete nebo jste už zkušený lezec, si vyberete cestu, která se vám líbí a vyhovuje vám. Odpočinek pak zajistí penziony v Českém ráji, kde si můžete udělat pomyslnou základnu a vyrážet do okolí za sportem i jen tak na procházku.

Nezapomínejte na bezpečnost a nepřeceňujte své síly. Raději si naplánujte pobyt na více dní, ať se s cestami i pravidly v dané oblasti můžete podrobně seznámit a lezení si užít bez jakýchkoli komplikací.