Domů Hardware GPU servery – o co jde a kdy je využijete

GPU servery – o co jde a kdy je využijete

0 86

Běží vaše firemní programy pomalu? Pracujete s grafickými programy, nebo zpracováváte velké množství dat? Možná je načase uvažovat o dedikovaném GPU serveru. Celosvětová hodnota GPU trhu do roku 2028 dosáhne 146,51 miliard dolarů (asi 2,93 bilionů korun) a díky technickému pokroku jsou čipy mnohem dostupnější než dříve.

Co to je?

GPU neboli Graphic Processing Unit je (velmi zjednodušeně řečeno) soubor počítačových jader sloužící ke zpracovávání velkých objemů dat. Váš server (nebo i osobní počítač, laptop, telefon…) GPU jednotku určitě má, je součástí všech grafických karet. Otázkou však je, jak je silná a jestli vám bude stačit.

Sporťák a kamion

Každý počítač má také něco, čemu se říká CPU (Central Processing unit). Ten se od GPU liší jak počtem jader, tak jejich zapojením. Jádra v CPU jsou totiž zapojena sériově, to umožňuje vykonávat procesy rychleji. Jádra v GPU jsou zapojena paralelně, to znamená, že v nich může probíhat mnoho procesů najednou.

CPU by se tedy dalo přirovnat ke sportovnímu autu – jezdí rychle, ale moc toho neuveze. Naopak GPU funguje jako kamion – spolehlivě doveze velké množství věcí najednou. Jak tedy může sloužit ke zrychlení vašich procesů, když pracuje pomaleji? CPU je mozkem vašeho počítače, má na starosti úplně všechno. Pokud mu toho naložíte moc, začne se přehřívat a zasekávat. GPU se stará hlavně o velké výpočty související s 3D grafikou nebo s učením AI. Můžete na něj dedikovat přebytečný náklad a CPU tak odlehčit.

Co z toho budete mít vy?

Jak již bylo zmíněno, dedikovaný GPU server má celou řadu využití. Hodí se na všechno, co zahrnuje zpracovávání velkého množství dat. Například:

  • analýza dat vašich klientů
  • editování a streamování videí
  • vývoj 3D grafiky
  • AI a machine learning
  • těžba kryptoměn

Mezi další velké výhody patří:

  • všeobecné zrychlení vašich IT procesů
  • odlehčení CPU – to se potom může zabývat složitějšími operacemi
  • zpracovávání velkých balíků dat najednou – mluvíme v řádech milionů a miliard operací
  • úspora energie – v některých případech je GPU oproti CPU až 400x efektivnější
  • softwarová kompatibilita – na GPU napojíte takřka libovolný software, CRM a ERP systémy nevyjímaje

Peníze?

A proč tedy GPU servery ve velkém nepoužívají všichni? Je to drahé. Naštěstí si hned nemusíte pořizovat vlastní (s tím je spojena celá řada dalších výdajů – pronájem prostor, energie…) Můžete si GPU server pronajmout. Na českém trhu se pohybuje celá řada profesionálních poskytovatelů virtuálních GPU serverů, kteří mají potřebné zkušenosti a rádi vám se vším pomůžou. Nevěříte? Přesvědčte se sami. A zbytečně s implementací nových systémů neváhejte, konkurence stejnou chybu neudělá…