Domů Internet Kryptoměny: Jsou opravdu tak výjimečné? A vyplatí se do nich investovat?

Kryptoměny: Jsou opravdu tak výjimečné? A vyplatí se do nich investovat?

0 1276

Kryptoměny se v poslední době staly tématem číslo jedna jak mezi odborníky, tak i širokou veřejností. Ať se podíváte kamkoliv všude se dočtete, že kryptoměny mění svět, ale i budoucnost. Jsou ale kryptoměny doopravdy tak výjimečné, jak všichni tvrdí nebo se jedná jen o nafouknutou bublinu?

 

Co jsou to kryptoměny a proč jsou tak výjimečné?

Kryptoměny si můžete představit zjednodušeně jako elektronické peníze, nebo přesněji jako digitální měny. Nelze je však přirovnávatk těm klasickým, kterými jsou například česká koruna, euro nebo americký dolar.

Kryptoměny totiž byly navrženy, tak aby byly mnohem lepší a efektivnější než běžné měny, se kterými se setkáváme dennodenně.

Přesněji šlo o to, vytvořit měnu, která nebude jakkoliv omezována státy, bude dostupná každému a zároveň bude transparentnější a bezpečnější. A to se i povedlo, když v roce 2009 spatřila světlo světa první kryptoměna nazvaná Bitcoin. Tím se otevřel úplně nový svět, ve kterém neexistuje slovo inflace a transakce směřující na druhý konec světa probíhají v reálném čase.

To, co však nejvíce ovlivnilo dosavadní pohled na technologie byl blockchain, na němž jsou kryptoměny založené. Ve zkratce jde o technologii, která dokáže decentralizovat jakýkoli systém či organizaci, která ho využívá a zároveň jim zajistit i vysokou míru zabezpečení. Právě proto může být (a už také je) technologie blockchainu zastoupena například v bankovnictví, potravinářském průmyslu, ale i ve zdravotnictví. Více o tom, jak by mohl blockchain změnit svět.

 

Mají kryptoměny nějaké smysluplné využití?

Využití kryptoměn se v současné době soustředilo především na oblast investování a obchodování s nimi, přičemž se těší podobné popularitě jako například akcie. Navíc v dnešní době, kdy internet vládne světu jsou kryptoměny dostupné prakticky každému bez omezení. Každý si tak může zkusit jaké je to s nimi obchodovat anebo do nich vložit nějaké své úspory v naději, že se za nějaký čas zhodnotí.

Investování však není jediným způsobem, jak s nimi nakládat. Mnoho e-shopů i kamenných obchodů již akceptuje platby pomocí kryptoměn, což znamená, že si klidně můžete zajít do Starbucksu pro kávu a zaplatit ji bitcoiny stejně jako platební kartou nebo hotovými penězi.

 

Vyplatí se do kryptoměn investovat?

Kryptoměny představují zajímavou investici především z dlouhodobého hlediska, kdy se k nim začne obracet čím dál tím více uživatelů. Mnoho odborníků totiž předpokládá, že kryptoměny v několika následujících letech začnou nahrazovat běžné měny. Investice do nich se vám tak může dost vyplatit.

V žádném případě však neočekávejte, že kryptoměny z vás za pár dní udělají milionáře. Jejich hodnota je totiž stále poměrně nestabilní a může prudce klesat, ale i stoupat, z čehož vyplívá, že vše záleží pouze na vašem správném odhadu. Pokud tedy nakoupíte například Bitcoin při poklesu ceny a ta následně prudce stoupne můžete na tom vydělat i nemalé částky.To potvrzuje i rok 2017, kdy cena Bitcoinu stoupla na své historické maximum 20 000 dolarů. Navíc s podobným růstem se počítá i do budoucna a v takovém případě budete určitě rádi, že jste do něj nějakoutu korunu investovali.

PODOBNÉ ČLÁNKY

0 564