Domů Doporučujeme Jak zvolit vhodný typ písma pro váš dokument?

Jak zvolit vhodný typ písma pro váš dokument?

388 60605

Nevhodná úprava vzhledu textu dokáže pohřbít i jinak bezchybný obsah. Proto je potřeba pro každou příležitost zvolit adekvátní font, který se bude dobře číst a bude působit reprezentativně. Comic sans do životopisu zkrátka nepatří.

V první řadě není dobré zbytečně experimentovat. Pokud se přidržíte osvědčených fontů jako Times New Roman, Arial nebo Verdana, nemáte co zkazit. Léty prověřená písma působí důvěryhodně, neunavují oči a jsou nadčasová. Při použití tradičních fontů navíc neriskujete absenci české diakritiky. Další důležitou zásadou je nekombinovat více typů fontů v jednom textu, tolerovat lze maximálně použití odlišných typů písma pro tělo textu a nadpisy.

Primárním cílem každého písma je samozřejmě čitelnost. V tomto ohledu záleží především na médiu, ze kterého bude vaše publikum váš text číst. Pokud je text určen pro internet a vaši čtenáři budou při čtení hledět do monitoru nebo smartphonu, je vhodnější zvolit bezpatkové písmo (například zmíněný Arial nebo Calibri). Jejich výhodou je i dobrá čitelnost při velké či naopak malé velikosti písma, což se hodí také pro nápisy na informačních tabulích nebo na vizitky.

Pokud ovšem hodláte svůj text tisknout, je lepší zvolit písmo patkové (třeba osvědčený Times New Roman). Výhodou je především větší přehlednost při větší hustotě a objemu textu (například v novinách nebo knižních publikacích). Pro tisk velkého množství textu je pak optimální používat laserovou tiskárnu s kvalitními tonery. Výhodou jsou nižší náklady na každou vytisknutou stránku i to, že vám nehrozí šmouhy od čerstvého inkoustu. Nezapomeňte ale vždy používat tonery od výrobce vaší tiskárny, jinak byste mohli přijít o záruku.

Pravidla jsou ovšem od toho, aby se porušovala, proto je v některých případech experimentování se vzhledem písma žádoucí – především ve spojení s elegantní grafikou (například v navigaci webových stránek nebo při tvorbě loga). To jsou však zvláštní případy a většinou se jedná především o snahu zaujmout, nikoliv o potřebu sdělit informace v souvislém textu – tady už zřejmě nikdo nic nového nevymyslí.

 

Jak zvolit vhodný typ písma pro váš dokument 1Správně zvoleným typem písma dokážete výrazně ovlivnit výsledný dojem na čtenáře. Při jeho výběru byste se proto měli řídit určitými pravidly.

 

Jak zvolit vhodný typ písma pro váš dokument 2

S word artem pokud možno šetřete. Přenechte jej raději školákům v hodinách informatiky, pro které se často jedná o jediné zpestření v záplavě excelových tabulek.

Description: Zvolte pro každou příležitost správný font, který se bude dobře číst a zároveň bude reprezentativní. Pro různé situace jsou vhodné jiné typy písma.

388 Komentováno

Okomentujte článek